RO water

Discussion in 'Classifieds' started by joshuashih1, Jun 12, 2012.

  1. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    I am selling RO water (not RO/DI) water at 0.75 cents a gallon
     
    joshuashih1, Jun 12, 2012
    #1
    1. Advertisements

  2. joshuashih1

    fastrd400 It wasn't me! Moderator

    Joined:
    Aug 11, 2009
    Messages:
    7,846
    Likes Received:
    881
    Location:
    Bay Area, California
    LFS sells it for .50 a gallon, and it is RO/DI
     
    fastrd400, Jun 12, 2012
    #2
    1. Advertisements

  3. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    changing it to 0.35 cents per gallon
     
    joshuashih1, Jun 12, 2012
    #3
  4. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    Will you ship?? ;)
     
    Bifferwine, Jun 12, 2012
    #4
    kevdogg likes this.
  5. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    yes but it may not be cheap
     
    joshuashih1, Jun 12, 2012
    #5
  6. joshuashih1

    FishyReef Broke Reefer!

    Joined:
    Jan 1, 2012
    Messages:
    3,074
    Likes Received:
    342
    Location:
    Boston
    2 of my LFS's sell RO/DI for 20 cents a gallon
     
    FishyReef, Jun 12, 2012
    #6
  7. joshuashih1

    SarahSmile :)

    Joined:
    Mar 8, 2011
    Messages:
    1,681
    Likes Received:
    230
    Location:
    Tropical Ohio
    Oh. My. Gosh.
     
    SarahSmile, Jun 12, 2012
    #7
    FishyReef likes this.
  8. joshuashih1

    FishyReef Broke Reefer!

    Joined:
    Jan 1, 2012
    Messages:
    3,074
    Likes Received:
    342
    Location:
    Boston
    This thread cracks me up lol
     
    FishyReef, Jun 12, 2012
    #8
  9. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    lowering it to 10 cencts a gal
     
    joshuashih1, Jun 12, 2012
    #9
  10. joshuashih1

    Mr.Diggler Smitten with Sookie

    Joined:
    May 23, 2011
    Messages:
    454
    Likes Received:
    37
    Location:
    Athens, GA.
    Make it 7.5 cents/Gal and we can talk.
     
    Mr.Diggler, Jun 12, 2012
    #10
  11. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    :lol:

    You drive a hard bargain, Mr. Diggler!
     
    Bifferwine, Jun 12, 2012
    #11
  12. joshuashih1

    fastrd400 It wasn't me! Moderator

    Joined:
    Aug 11, 2009
    Messages:
    7,846
    Likes Received:
    881
    Location:
    Bay Area, California
    This is kinda becoming funny, in a sad sorta way. Or is it sad, in a funny sort of way?
     
    fastrd400, Jun 13, 2012
    #12
  13. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    It's funny, in a sad sorta way.

    It's not sad in a funny sort of way, that's for sure.
     
    Bifferwine, Jun 13, 2012
    #13
  14. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    lowering to 5 cents
     
    joshuashih1, Jun 13, 2012
    #14
  15. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    Now that's what I call a deal. :)
     
    Bifferwine, Jun 13, 2012
    #15
  16. joshuashih1

    joshuashih1 Seahorse Owner

    Joined:
    May 24, 2012
    Messages:
    298
    Likes Received:
    1
    Location:
    San Jose, CA
    great at lesed I am making money
     
    joshuashih1, Jun 13, 2012
    #16
  17. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    But are you really? Take into account the cost of replacing filters every few months. Having a TDS meter and keeping it calibrated (because you can't sell poor quality water). And then the cost of water -- for every 1 gallon produced, 4 to 5 gallons of waste water go down the drain. How about your time? What is the time that you spend making water worth? Will you provide containers to your customers, or do they need to bring their own? If you provide containers and sell it in bottles or jugs, how about that cost? At 5 cents a gallon, are you making money, or losing money?
     
    Bifferwine, Jun 13, 2012
    #17
  18. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    Not to mention, you'd have to sell 20 gallons to make $1. If you have a 100 gallon per day unit, that's about 5 hours to make 20 gallons. In other words, you'll be making $1 every 5 hours, or 20 cents per hour, not taking into account all the costs I listed above.

    Might as well move to Sri Lanka for that type of wage!
     
    Bifferwine, Jun 13, 2012
    #18
    Sean9rw84 likes this.
  19. joshuashih1

    fastrd400 It wasn't me! Moderator

    Joined:
    Aug 11, 2009
    Messages:
    7,846
    Likes Received:
    881
    Location:
    Bay Area, California
    Holy crap, he's in the negative when you lay it all out like that.
     
    fastrd400, Jun 13, 2012
    #19
  20. joshuashih1

    Bifferwine I am a girl

    Joined:
    May 13, 2006
    Messages:
    46,915
    Likes Received:
    5,888
    Location:
    Lynnwood, WA and missing Tucson, AZ
    AND factor in that a 100 gpd unit cost around $150. And ignore all the other costs for now -- just think about the cost of the unit alone.

    You would have to sell 3,000 gallons of water at 5 cents per gallon -- or spend 720 hours making water (that's 30 days straight, day and night, working 24 hours a day) just to make up the cost of the unit!
     
    Last edited: Jun 13, 2012
    Bifferwine, Jun 13, 2012
    #20
    1. Advertisements

Ask a Question

Want to reply to this thread or ask your own question?

You'll need to choose a username for the site, which only take a couple of moments (here). After that, you can post your question and our members will help you out.